Bezpečnostní situace v Mexiku a rizika cestování

V poslední době se nás klienti často ptají na bezpečnostní situaci v Mexiku, resp. na Riviera Maya (kam směřuje 97% všech návštěvníků), protože jsou zneklidněni některými zprávami, které se objevují v českých nebo zahraničních médiích. Dokonce se stalo, že nám klienti psali, že zrušili zájezd koupený u německé CK právě z obav o svoji bezpečnost. Zejména to nastalo po situaci, kdy vyšel na iDnes velmi tendenčně zpracovaný článek.

Článek má snahu vylíčit Mexiko jako velmi nebezpečnou zemi a zejména pokud budete v Cancunu či jinde na Riviera Maya, tak údajně riskujete život, prý jako v počítačové hře, kde bojujete o přežití, jak autor píše…. Asi často hraje tyto hry a je většinu času ve virtuální realitě, jinak si neumím vysvětlit to, co napsal a proč. Pravda je taková, že čeští novináři mají snahu psát o tragických událostech s velkým gustem, čím více mrtvých a lidského neštěstí, tím vyšší čtenost média a tím lépe se prodává reklama a stoupá její cena… bez ohledu na fakta a na reálné souvislosti.

Média obecně ovlivňují veřejnost velkou měrou a bohužel v případě Mexika marně hledám za posledních 6 či 7 let nějaký článek, který by o této zemi přinesl nějaké pozitivní informace. Zato o muslimských zemích kde v posledních letech docházelo a dochází k brutálním útokům na turisty se smrtelnými následky (Tunis, Egypt, Turecko..) už opět vycházejí v našich médiích články jak je výhodné koupit si do těchto zemí dovolenou s předstihem, protože potom už nebudou volné termíny a ceny budou stoupat…… o bezpečnostních rizicích ani řádka. Samozřejmě zadavatelé reklamy jsou také velké CK a jaksi se nehodí na jedné straně brát peníze za reklamu od CK a přitom psát o reálně hrozícím nebezpečí… ale Mexiko je daleko, moc lidí (z Česka) tam nejezdí, tak to pěkně „osolíme“.

Bezpečnost v Mexiku - fakta

Je pravda, že na severu Mexika zuří téměř regulérní válka mezi narkomafií a policií a armádou, Mexiko je tranzitní země kam se dovážejí (pašují) drogy z jižní Ameriky, zejména kokain, které se potom dostávají přes hranici do USA. Jde o byznys v miliardách USD, proto když policie rozpráší jeden kartel na jeho místo se hned etabluje další. Kdyby nebyla na americké straně obrovská poptávka po drogách, byl by v Mexiku klid. Na sever Mexika běžní turisté nejezdí.

Pokud jde o oblast Riviera Maya, která leží úplně na jihu Mexika na poloostrově Yucatán a kam turisté jezdí hlavně za krásnými karibskými plážemi a mayskými chrámy je situace následující:

Na celém karibském pobřeží (i na Yucatanu), pokud budete dodržovat základní pravidla, je bezpečno. To se týká i Cancunu, Playa del Carmen, Tulumu a dalších menších středisek. Jak v Cancunu tak Playa del Carmen je možno snadno koupit kokain či marihuanu a  dealeři vám ji budou ve večerních a nočních hodinách asi sami nabízet. Ti mrtví o kterých článek psal se rekrutovali právě z osob, které distribuují drogy (nebyli to turisté !!)  a jelikož sem mnoho mladých lidí, zejména z USA přijíždí také kvůli tomu, občas dochází mezi prodejci k vyřizování účtů, neboť jde o velké peníze. Právě o těchto mrtvých se na iDnes.cz psalo, byli to zastřelení drogoví dealeři.

Žiji s rodinou se dvěma malými dětmi v Playa del Carmen už 10 let a pokud by situace byla jen z 50% tak nebezpečná, jak o ni píší novináři a varují některá ministerstva zahraničí, tak bychom se dávno sbalili a jeli na bezpečnější místo. Když už o tom píši, tak na 5. Avenidě v centru Playa del Carmen se ve 23:00 cítím mnohem bezpečněji než ve stejnou dobu na Václavském náměstí v Praze, kam občas zabloudím s kamarády, když jsem v ČR.

Pokud mluvíme o bezpečnostním riziku při cestování, je třeba si uvědomit jednu zásadní věc: zda kriminální činy, které se v jakékoli destinaci odehrávají jsou namířené proti turistům a návštěvníkům a přímo je ohrožují nebo jsou vedlejším projevem třeba právě toho kokainového byznysu, jehož primárním cílem je vydělat na jeho prodeji turistům.. tím samozřejmě nezlehčuji tragické události o kterých se v článku píše..

Na Riviera Maya se vám nestane, že by „duševně nemocný“ přiběhl na karibskou pláž a ubodal 15 turistů ležících na lehátkách, nestalo se (a věřím že dlouho, dlouho se nestane) že by „dodávka“ najela do nich netušících turistů promenujících se po pěší zóně, ani když půjdete na koncert v Cancunu (nebo si jen tak sednout do kavárny v Playa), nemusíte se bát, že to tam někdo vystřílí a vy se už nevrátíte živí domů. Pokud bychom to měli skutečně brát podle toho, co vám v které zemi nebo městě hrozí, museli bychom dát na přední místa seznamu lokality jako Londýn, Paříž, N.Y., nedávno i Toronto, některá německá města, letiště v Belgii…. atd. a to nemluvím o tom, že se vesele cestuje do zemí (určitě víte o které jde) jejichž obyvatelé s jiným vyznáním nás zrovna nemají v lásce a často to dávají útoky na turisty (bohužel s fatálními důsledky) najevo, ale prý to není nebezpečné tam cestovat, alespoň jsem neregistroval žádný článek jako na iDnesu či jiných mediích (asi až do příštího útoku zřejmě).

Samozřejmě pokud nebudete dodržovat základní bezpečnostní pravidla tak i na Riviera Maya můžete narazit … Shrnul bych to asi následovně:

  • Vyhnout se nákupu a konzumaci drog jakkoli je to lákavé, zejména tady může dojít k fatálním událostem a neštěstím
  • neopíjet se nad míru a nevyrážet potom v nočních hodinách mimo hotel nebo resort za dobrodružstvím. Zejména pak v Cancunu mimo hotelovou zónu do tzv. „Downtownu“ to je asi jako kdybyste chtěli jet v noci v N.Y. z Manhattanu do Harlemu
  • krádeže nejsou běžné, ale pro minimalizaci rizik nenoste originál doklady, stačí kopie

Níže je takové jednoduché schéma od místní komunity Američanů, žijících na Riviera Maya.

Nutno říci, že mexická policie dělá v turistických centrech maximum, aby se turisté cítili 100% bezpečně. Nicméně pokud i přes uvedená fakta máte obavy sami cestovat do Mexika, můžete na nás se s důvěrou obrátit, žijeme zde a provozujeme úspěšnou CK již od roku 2008 a známe vše do nejmenších detailů a to jak případná rizika, tak ale i to vše skvělé, krásné a zajímavé co tato obrovská země může nabídnout a věřte že je toho opravdu hodně - podívejte se na krátké video nebo i další VIDEO Organizujeme privátní bezpečné výlety za mayskými chrámy či do přírodních rezervací a i když s námi nepojedete můžete se na nás obrátit, rádi vám poradíme, pokud se rozhodnete jet na vlastní pěst… Náš servis a zázemí nabízíme i pro cestování do Guatemaly, Belize, Hondurasu, Nikaragui a Kostariky, do všech těchto zemí organizujeme poznávací okruhy s českým průvodcem, který ví, kam se může bezpečně jet a kterým místům se vyhnout.

 

Nezávazná rezervace

Akční zájezd po Yucatánu a Chiapasu

12 denní zájezd: Okruh po Yucatánu a Chiapasu s pobytem v Karibiku v hotelu 4* all inclusiveod 1.294 $
termín: dle vlastního výběru od 2 osob výše

Přečtěte si 5 důvodů, proč jet do Mexika právě teď.

Připravíme pro Vás zájezd na míru.

Podzimní zájezdy

Velký okruh Mexikem 9. 10. – 24. 10. 2019
Šestnáctidenní poznávací zájezd vás nadchne pyramidami, vodopády, archeologickými nalezišti i krásou měst. Zahrnuje také 3denní pobyt u karibského moře. Cena 72 000 včetně letenky. Více ZDE

Yucatán a Chiapas 24. 11. – 4. 12. 2019
Čeká Vás návštěva džungle, pyramid i odpočinek u moře. A nádherné počasí v prosinci. Cena od 29 900 (+ letenka). Více ZDE

Mexiko-Guatemala-Belize-Mexiko 16. 11. – 29. 11. 2019
Výprava za mayskou kulturou v období svého vrcholu čítá chrámy, království Palenque, exotická zvířata i Blue hole pro fanoušky plavání a potápění. Cena od 42 900 (+ letenka). Více ZDE