Yaxha

Yaxhal - významné naleziště

Zatím není navštěvováno turisty tolik, jako nedaleký Tikal, což dává těm nemnoha návštěvníkům pocit splynutí s dávnou minulostí a intimnosti při výstupu na všechny pyramidy a chrámy. Yaxha v překladu z mayštiny znamená "zelená nebo modro-zelená voda". Toto mayské království, které bylo objeveno v roce 1905 leží mezi dvěma lagunami Sacnab and Yaxhá, centrum města zaujímá plochu dvou km2 a bylo zde objeveno kolem 1.700 objektů. Království bylo obydleno od cca 1500 př.n.l. až do roku 950 n.l.

Nejdůležitější architektonické skupiny

Nejdůležitějšími architektonickými skupinami jsou Severo-východní  akropole, Severní akropole, skupina Mahler, skupina "dvojčatů a chrám č. 216 známy jako "Templo de los manos rojas" (Chrám červených rukou) z kterého je úchvatný pohled na západ slunce nad jezerem. Podobně jako v sousedním Tikalu jsou zde k vidění široké komunikace tzv. "calzadas" neboli "sacbé" které spojovaly jednotlivá městská centra, jedna z nejdůležitějších je tzv. jižní "jezerní" calzada, která vedla směrem od jezera do centra města a umožňoval tak hlavní vstup do království. V těsné blízkosti na druhém břehu laguny se nachází menší naleziště Nakum. Yaxha je vzdálená cca 80 minut jízdy z Floresu.

Yaxhal

Království Yaxha můžete s námi navštívit v rámci okruhu Mexiko-Guatemala-Belize. Jeho součástí je i  polodenní fakult. výlet jehož vrcholem je západ slunce sledovaný z vrcholu nejvyššího chrámu č.216.

Yaxha mapa

 

 

Nezávazná rezervace