Mayská království třech zemí

Myaská království třech zemí

11 denní (10 nocí) poznávací zájezd kombinovaný s pobytem u Karibiku

Pro trasu okruhu jsme pro vás vybrali to nejlepší co nabízejí tyto tři země j z hlediska mayské kultury a na své si přijdou i milovníci přírody. Mayové dosáhli vrcholu své civilizace v astrologii, matematice a postavili nejkrásnější stavby tzv. Klasickém období mezi 2. A 9. stoletím n.l. Naše cestování začneme návštěvou nejslavnějším mayských v Chichén Itzá, které byly postaveny až v poklasickém období kolem roku 1000 n.l. a byly zařazeny na seznam novodobých sedmi divů světa, dalším nezapomenutelným zážitkem je prohlídka mayské království v Uxmalu, které je postaveno v tzv. „puuckém“ stavebním stylu, který se vyznačoval bohatě zdobenou horní částí fasád paláců.

Galerie

Navštívíme pyramidy skryté v džungli mexického Chiapasu, Guatemaly i Belize. Budete obdivovat tajemné a říká se, že i nejkrásnější mayské království v Palenque, poplujete lodí po řece Usumacinta až do starobylého Yaxchilánu, který leží na mexických hranicích, vystoupáte na nejvyšší mayské pyramidy v guatemalském Tikalu a budete sledovat západ slunce nad jezerem z vrcholu pyramidy v Yaxha. V Belize pak ráno poplujeme lodí probouzejícím se ekosystémem řeky New River až k mystickým pyramidám v Lamanai. Vysvětlíme vám, jak funguje posvátný mayský kalendář, k čemu ho Mayové používali, co to je kalendář dlouhého počtu a jak moc byly oba pro Maye významné, dozvíte se mnohé o mayské kosmologii i astrologii, mimo jiné proč mají slavné pyramidy devět stupňů, jak se liší stavba pyramidy od chrámu nebo proč je číslo 13 pro Maye tak šťastné. Kromě starobylých mayských království uvidíte rozmanitou floru i faunu, od nízké neprostupné džungle na Yucatanu až po nejzachovalejší vysoké pralesy v oblasti Chiapasu a Guatemaly, uvidíte opice, krokodýli, nosály, tapíry a mnoho vzácných druhů ptactva mezi nimiž vynikají tukani a papoušci.

Zájezd je určen především zájemcům, kteří upřednostňují individuální turistiku poskytující bohaté a nevšední zážitky a autentickou atmosféru navštívených míst před „komerčně“ prováděnou masovou turistikou, proto je velikost skupinky max. 10 – 16 osob.  Po náročném denním programu je zajištěno ubytování v kvalitních 3+* hotelích se snídaní, po celou dobu budete v rukou zkušeného českého průvodce, který je odborníkem na mayskou kulturu a tuto oblast velmi dobře zná a v Mexiku žije.

Den 1: Cancun / Playa

Ráno odlet z Prahy. Pozdě odpoledne přílet do Mexika na letiště v Cancunu a transfer do hotelu 3*, který leží v centru Playa del Carmen, cca 55 minut jízdy z letiště. Ubytování a večer volný program

Den 2: Playa / Chichen Itza / Ik-Kil / Merida                                                   

Snídaně, odjezd do Chichén Itzá (zařazena na seznamu kulturního dědictví UNESCO), největšího a nejslavnějšího mayského království v severní části Yucatanu. Po cestě koupání v proslulém cenotu Ik-Kil. Tento chrámový komplex mayských památek byl rovněž vybrán mezi 7 novodobých divů světa. Nejznámější je Kukulkánův chrám, zvaný též El Castillo, Chrám válečníků, hřiště na pelotu nebo Caracol - mayská observatoř.  Přejezd do Meridy, Ubytovaní v centru města, hotel 3* se snídaní, prohlídka Meridy, při které uvidíte pamětihodnosti z  koloniálního období v okolí náměstí Plaza Mayor: Palác, který si nechal postavit španělský conquistador Francisko F. Montejo, druhou nejstarší katedrálu na americkém kontinentě San Ildefoncio z 16. století, Guvernérův palác a další.

Den 3: Merida / Uxmal / Campeche                                                    

Snídaně. Přejezd do Uxmalu (UNESCO) a prohlídka archeologického naleziště, jednoho z  nejvýznamnějších středisek mayské civilizace s  mnoha zajímavými budovami: Guvernérský palác, Kouzel­níkova pyramida, Jižní palác, Želví dům, Palác místodržícího a klášter jeptišek, jenž je považován za nejdokonalejší stavbu takzvaného puuckého stylu s bohatě zdobenými fasádami.  Přejezd do Campeche (centrum města na seznamu kulturního dědictví UNESCO), prohlídka centra města, které bylo několikrát dobito piráty, ubytování 3* se snídaní

Den 4: Campeche / Palenque                                                    

Snídaně, odjezd směr Palenque, odpoledne příjezd do archeologické zóny Palenque (UNESCO) a prohlídka tohoto starobylého města: Palenque je považováno za nejkrásnější mayské město klasického období. Nález zachovalé hrobky krále Pakala v kryptě pod „Chrámem nápisů“ v šedesátých letech minulého století udělal z Palenque kultovní místo. Na úpatí hor a obklopeno bujnou džunglí vytváří toto místo atmosféru tajemna až mystična, mezi další významné stavby patří Chrám slunce, Chrám kříže či Královský palác. Po prohlídce krátký transfer do hotelu, ubytovaní v hotelu 3/4* volný program, návštěva centra Palenque

Den 5: Palenque / Yaxchilan / Bethel / Isla Flores                                                                                                                

Brzy ráno vyrazíme na cestu do srdce Chiapasu. k řece Usumacintě do Frontera Corozal, po cestě snídaně, následuje plavba lodí po proudu řeky do Yaxchilánu.  Toto kdysi slavné a mocné město je ukryto v džungli a je přístupné pouze touto vodní cestou. Po prohlídce cesta zpět přestup na van a transfer do Isla Flores, romantického městečka, které je situované uprostřed čarokrásného jezera Petén Itzá, ubytování v hotelu, volný program, koupání v jezeře, návštěva stylových hospůdek s výhledem na západ slunce nad jezerem.

Den 6: Isla Flores / volný den nebo fakultativně výlet do Yaxha

Snídaně v hotelu, celý den volný program, odpočinek, koupání, možnost projížďky loďkou po jezeře, či prohlídka ostrova a nejbližšího okolí, pro zájemce možnost fakultativního výletu do Yaxha: “El Parque Nacional de Yaxha, Nakum y Naranjo”, zde můžete z vrcholů pyramid obdivovat překrásné výhledy do okolní přírody, zejména na blízké jezero a sledovat opice volně se pohybující v korunách stromů, výlet je naplánován na pozdní odpoledne a jednou z hlavních „atrakcí“ je mystický západ slunce nad jezerem obklopeném džunglí, který budete sledovat z vrcholu pyramidy s názvem „El Templo de las Manos Rojas“ vysoké téměř 40 metrů. S největší pravděpodobností si budete téměř sami vychutnávat tento nezapomenutelný zážitek.

Den 7: Isla Flores / Tikal / Lamanai

Brzy ráno odjezd z Flores (snídaňový balíček) a návštěva „Parque Nacional Tikal“, jednoho z největších a nejproslulejších center mayské kultury v klasickém období.  Prohlídka Centrální a Severní akropole, chrámu “Velkého jaguára” a “Chrámu masek”, “Chrámu V”, dále “Mundo Perdido” (ztracený svět) , skupiny „Sedmi chrámů“, jakož i nejvyššího mayského chrámu/pyramidy v Tikalu a celé Mesoamerice , jímž je “Templo IV” s výškou téměř 70 m, po prohlídce zastávka na oběd v Remate (není v ceně) a odjezd směr Belize a ubytování v Lamanai nedaleko bývalého mayského království. Tikal je na seznamu UNESCO.

Den 8: Lamanai / Chetumal / Playa del Carmen

Ráno projížďka lodí po řece New River probouzející se přírodou až k pyramidám a prohlídka tohoto nejznámějšího mayského království na území Belize.  Po obědě následuje transfer na hranice s Mexikem v Chetumalu a dále na Riviera Maya, večer ubytování v Playa del Carmen v hotelu 4* (se snídaní) blízko moře. Za příplatek možno hotel 4* all inclusive přímo na bělostné pláži http://www.thereefplayacar.com

Den 9: Playa del Carmen

Volný program, koupání v moři, odpočinek, hotel 4* se snídaní

Den 10: Playa del Carmen

Volný program, Pobyt v hotelu, volno odpočinek, možnost fakultativních výletů (Xcaret, Isla Contoy)

Den 11: Playa del Carmen

Dopoledne volno, koupání, 12:00 check out v hotelu, odpoledne transfer na letiště v Cancunu a odlet do Evropy

Den 12: přílet do ČR

Cena zájezdu od 1.396 USD/osobu při účasti 10 osob (cena se odvíjí od termínu)    

Cena zahrnuje:

- transfer z/na letiště v Cancunu

- českého/slovenskeho průvodce po celou dobu okruhu

- dopravu během celého okruhu :

- minivan pro 10 osob / Sprinter pro 16 pax:

- dopravu lodí Frontera Corozal – Yaxchilán – Frontera Corozal

- dopravu lodí Frontera Corozal – Bethel

- veškeré uvedené výlety kromě fakultativních (Yaxha atd)

- vstupné do všech archeologických nalezišť

- 1x ubytováni v Playa del Carmen 3* se snídaní (po příletu)

- 1x ubytováni v Meride 3* s americkou snídaní

- 1x ubytováni v Campeche 3/4* s americkou snídaní

- 1 x ubytováni v hotelu v Palenque 3/4* (snídaně po cestě do Yaxchilánu)

- 2 x ubytování v hotelu v Isla Flores 3* s americkou snídaní

- 1 x ubytováni v hotelu Lamanai 3* se snídaní

- 3 x ubytování v hotelu 4* se snídaní v Playa del Carmen blízko moře (za příplatek 4* all inclusive přímo na pláži)

- oběd v  Lamanai (Belize)

 

Cena nezahrnuje:

- letenku Praha – Cancun – Praha

- pojištění proti úrazu

- stravování kromě uvedených snídaní a obědů

- fakultativní výlet do Yaxha a další neuvedené

- příplatek za ubytování 1/1: 470 USD

- příplatek za ubytování v hotelu all inclusive na závěr okruhu

- imigrační poplatky při vstupu/výstupu z Mexika (2 x 35 USD) Guatemaly (cca 2 x 2 USD) a Belize (1 x 20 USD)

 

Základní informace:

- nejsou potřeba vstupní visa do žádného ze tří států

- není nutné žádné zvláštní očkování (doporučeno: tetanus, hepatitida)

- doporučené zavazadlo lehký kufr na kolečkách

- po celou dobu bude k dispozici zkušený český/slovensky průvodce, který v teto oblasti dlouhodobě žije

- doporučená obuv treková (džungle/pyramidy) a sandály

- doporučené oblečení: lehké, vzdušné, 1x dlouhé kalhoty, svetr, šustákovka, jinak samé letní věci

 

 

Nezávazná rezervace