Mexiko-Guatemala-Belize-Mexiko

14denní poznávací zájezd s pobytem u Karibiku a návštěvou indiánské rezervace v Lacanha i korálového ostrůvku  Caye Caulker

Pro trasu okruhu jsme pro vás vybrali „perly“ tzv. „klasického období“ (mezi 2. až 9. st. n.l.), kdy Mayové dosáhli vrcholu své civilizace v astrologii, matematice a postavili nejkrásnější stavby. Naše cestování začneme návštěvou nejslavnějším mayských v Chichén Itzá, které byly postaveny až v poklasickém období kolem roku 1000 n.l. a byly zařazeny na seznam novodobých sedmi divů světa, dalším nezapomenutelným zážitkem je prohlídka mayské království v Uxmalu, které je postaveno v tzv. „puuckém“ stavebním stylu, který se vyznačoval bohatě zdobenou horní částí fasád paláců. Navštívíme pyramidy skryté v džungli Chiapasu a Guatemaly. Budete obdivovat slavné a říká se, že i nejkrásnější mayské království v Palenque, strávíte den a noc v indiánské rezervaci Lacanha, která leží v nejrozsáhlejším zachovalém pralese severně od Amazonie. Poplujete loďkou po řece Usumacinta až do starobylého Yaxchilánu, vystoupáte na nejvyšší mayské pyramidy v guatemalském Tikalu a budete sledovat západ slunce nad jezerem z vrcholu pyramidy v Yaxha.. Vysvětlíme vám, jak funguje posvátný mayský kalendář, k čemu ho Mayové používali. Dozvíte se mnohé o mayské kosmologii i astrologii, mimo jiné, proč mají slavné pyramidy devět stupňů a proč je číslo 13 pro Maye tak šťastné.

Nechte se tedy i vy zlákat a vydejte se s námi na poznávací zájezd poodhrnout roušku tajemství, budeme společně hledat odpovědi na otázky: Kdo to byli Mayové? Jací to byli lidé, odkud přišli a jaký odkaz zanechali dnešní době? Mayové měli unikátní způsob vnímání času a z toho plynoucí schopnosti předvídat do jisté míry svoji budoucnost, což je fascinující a mnohé naznačuje a objasňuje.

V Belize na korálovém ostrůvku Caye Caulker se vrátíte v čase do roku 1970 a pořádně si vyčistíte hlavu. Pro milovníky potápění jsou tu nejzachovalejší korálové útesy v Karibiku a proslulá Blue hole.

Po náročném denním programu je zajištěno ubytování v kvalitních 3/4* hotelích se snídaní. Po celou dobu budete v rukou zkušeného českého-slovenského průvodce, který je odborníkem na mayskou kulturu, oblast skvěle zná a žije v Mexiku.

Program

DEN 1/26.11: Cancun / Playa

Ráno odlet z Prahy. Pozdě odpoledne přílet do Mexika na letiště v Cancunu a transfer do hotelu 3*, který leží v centru Playa del Carmen, cca 55 minut jízdy z letiště. Ubytování a večer volný program

DEN 2/27.11: Playa / Chichen Itza / Ik-Kil / Merida                                                   

Snídaně, odjezd do Chichén Itzá (zařazena na seznamu kulturního dědictví UNESCO), největšího a nejslavnějšího mayského království v severní části Yucatanu. Po cestě koupání v proslulém cenotu Ik-Kil. Tento chrámový komplex mayských památek byl rovněž vybrán mezi 7 novodobých divů světa. Nejznámější je Kukulkánův chrám, zvaný též El Castillo, Chrám válečníků, hřiště na pelotu nebo Caracol – mayská observatoř.  Přejezd do Meridy, Ubytovaní v centru města, hotel 3* se snídaní, prohlídka Meridy, při které uvidíte pamětihodnosti z koloniálního období v okolí náměstí Plaza Mayor: Palác, který si nechal postavit španělský conquistador Francisko F. Montejo, druhou nejstarší katedrálu na americkém kontinentě San Ildefoncio z 16. století, Guvernérův palác a další.

DEN 3/28.11: Merida / Uxmal / Campeche                                                     

Snídaně. Přejezd do Uxmalu (UNESCO) a prohlídka archeologického naleziště, jednoho z nejvýznamnějších středisek mayské civilizace s  mnoha zajímavými budovami: Guvernérský palác, Kouzel­níkova pyramida, Jižní palác, Želví dům, Palác místodržícího a klášter jeptišek, jenž je považován za nejdokonalejší stavbu takzvaného puuckého stylu s bohatě zdobenými fasádami.  Přejezd do Campeche (centrum města na seznamu kulturního dědictví UNESCO), prohlídka centra města, které bylo několikrát dobito piráty, ubytování 3* se snídaní

DEN 4/29.11: Campeche / Palenque                                                     

Snídaně, odjezd směr Palenque, odpoledne příjezd do archeologické zóny Palenque (UNESCO) a prohlídka tohoto starobylého města: Palenque je považováno za nejkrásnější mayské město klasického období. Nález zachovalé hrobky krále Pakala v kryptě pod „Chrámem nápisů“ v šedesátých letech minulého století udělal z Palenque kultovní místo. Na úpatí hor a obklopeno bujnou džunglí vytváří toto místo atmosféru tajemna až mystična, mezi další významné stavby patří Chrám slunce, Chrám kříže či Královský palác. Po prohlídce krátký transfer do hotelu, ubytovaní v hotelu 3/4* volný program, návštěva centra Palenque

DEN 5/30.11: Palenque / Lacanha
Brzy ráno vyrazíme na cestu do srdce Chiapasu. Po cestě je stylová snídaně v indiánské restauraci. Nejprve přijedeme do Bonampaku, kde si prohlédneme toto významné mayské království a slavné nástěnné malby. Následuje příjezd do indiánské vesničky, ubytování a oběd. Poté absolvujeme krátký trek džunglí, který bude jistě zajímavým zážitkem. Naším průvodcem bude místní indián z kmene Lacandonců, kteří žijí v dokonalé symbióze s přírodou, večeře a noc v rezervaci Lacanha v cabaňas

DEN 6/1.12: Lacanha/ Yaxchilán/ Flores
Snídaně, odjezd z rezervace Lacanha až k řece Usumacintě, plavba lodí po proudu řeky do Yaxchilánu. Toto kdysi slavné a mocné město je ukryto v džungli a je přístupné pouze touto vodní cestou. Po prohlídce cesta lodí proti proudu do guatemalského Bethelu, transfer vanem do Isla Flores, romantického městečka, které je situované uprostřed čarokrásného jezera Petén Itzá, ubytování v hotelu, volný program, koupání v jezeře, návštěva stylových hospůdek na nábřeží s výhledem na západ slunce nad jezerem.

DEN 7/2.12: Flores / Yaxha / Flores
Snídaně v hotelu, celý den volný program, odpočinek po cestě, koupání, možnost projížďky po jezeře.
Možnost fakultativního polodenního výletu do Yaxha “El Parque Nacional de Yaxha, Nakum y Naranjo” (není v ceně). Zde můžete z vrcholů pyramid obdivovat překrásné výhledy do okolní přírody, zejména na blízké jezero a sledovat opice volně se pohybující v korunách stromů, výlet je naplánován na pozdní odpoledne a jednou z hlavních „atrakcí“ je mystický západ slunce nad jezerem obklopeném džunglí, který budete sledovat z vrcholu pyramidy s názvem „El Templo de las Manos Rojas“ vysoké téměř 40 metrů.
Odjezd z Flores do Yaxha v cca 14:00 návrat do hotelu kolem 19:30, noc ve Flores.

DEN 8/3.12: Flores / Tikal / Flores
Snídaně v hotelu, odjezd z Flores a návštěva „Parque Nacional Tikal“, jednoho z největších a nejproslulejších center mayské kultury v klasickém období. Prohlídka Centrální a Severní akropole, chrámu “Velkého jaguára” a “Chrámu masek”, jakož i nejvyššího mayského chrámu v celé Mesoamerice , jímž je “Templo IV” s výškou téměř 70 m, opice a tukani v korunách stromů vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Odpoledne odjezd zpět do Isla Flores, večer volný program.

DEN 9/4.12: Flores / Belize City / Caye Caulker
Snídaně v hotelu, odjezd z Isla Flores do Belize, příjezd do Belize City po obědě, transfer lodí na ostrov Caye Caulker. Ostrůvek není moc velký za hodinu a půl ho obejdete a budete okouzleni jeho zvláštní atmosférou. Dýchne na vás reggae styl, ospalá atmosféra, nikam nespěchající, usměvaví „rastamani“ a lokální stylové hospůdky a bary. Po ostrově jezdí pouze golfové vozíky a jsou tu jen písečně cesty, mottem ostrova na které narazíte téměř na každém kroku je "go slow"

DEN 10/5.12: Caye Caulker
Celý den volný program, odpočinek, koupání v moři, prohlídka ostrova, možnost fakultativních výletů: celodenní výlet do proslulé Blue Hole nebo potápění či šnorchlování na zdejších pestrobarevných korálových útesech.

DEN 11/6.12: Caye Caulker / Chetumal / Playa del Carmen
Brzy ráno odjezd lodí z ostrova, zastávka na San Pedro (belizské imigration) a příjezd do mexického přístavu Chetumal po obědě. Následuje transfer vanem do Playa del Carmen. Ubytování v hotelu 3* bez snídaně v centru nebo za příplatek hotel 4* (se snídaní) popř. hotel 4* all inclusive přímo na pláži

DEN 12/7.12: Pobyt v Playa del Carmen a koupání. Možnost fakultativních výletů.

DEN 13/8.12: Pobyt v Playa del Carmen a koupání. Možnost fakultativních výletů.

DEN 14/9.12: Dopol. volno, odpoledne transfer na letiště v Cancunu a odlet do Evropy. Přílet následující den.

Základní informace:

 • nejsou potřeba vstupní visa do žádného ze tří států
 • není nutné žádné zvláštní očkování (doporučeno: tetanus, hepatitida)
 • doporučené zavazadlo lehký kufr na kolečkách
 • doporučená obuv treková (džungle/pyramidy) a sandály
 • doporučené oblečení: lehké, vzdušné, 1x dlouhé kalhoty, svetr, šustákovka, jinak samé   letní věci, dále: černé brýle, pokrývka hlavy,
 • doporučená měna USD v hotovosti případně platební karty

 

Zájezd je určen především zájemcům, kteří upřednostňují individuální turistiku poskytující bohaté a nevšední zážitky a autentickou atmosféru navštívených míst před „komerčně“ prováděnou masovou turistikou, proto je velikost skupinky max. 10 osob.  Noční přejezd do Palenque je zajištěn luxusním dálkovým autobusem (klima, TV, WC) ve kterém se dá i velmi pohodlně spát. Nemusíte mít obavy, program okruhu zvládnou i turisté v pokročilém věku. Po náročném denním programu je zajištěno ubytování v kvalitních 3* hotelích v dané lokalitě nejvhodnějších. Zvolená trasa a navštívená místa jsou atraktivní a poskytují ojedinělé zážitky, navíc celou dobu budete v rukou zkušeného českého nebo slovenského průvodce, který tuto oblast velmi dobře zná a v Mexiku žije.

Program:

Den 1:  Cancun / Playa del Carmen

Den 2: Playa del Carmen

Den 3: Palenque / Aqua Azul / Misolha

Den 4: Palenque / Yaxchilán / Lacanha

Den 5: Lacanha / Bethel / Isla Flores

Den 6: Isla Flores / Tikal / Isla Flores

Den 7:  Isla Flores / Belize City / Caye Caulker

Den 8:  Caye Caulker

Den 9: Caye Caulker / San Pedro / Chetumal / Playa del Carmen

Den 10 :  Playa del Carmen Pobyt v hotelu, volno odpočinek, možnost fakult. výletů

Den 11 :  Playa del Carmen Pobyt v hotelu, volno odpočinek, možnost fakult. výletů

Den 12: Playa del Carmen Dopol. volno, odpol. transfer na letiště v Cancunu

Den 13: přílet do ČR

cena od 1.370 USD/osoba (při 10 osobách) další ceny na vyžádání

cena neobsahuje letenku Praha - Cancun - Praha

cena obsahuje: transfer z/na letistě, dopravu klimatiz.vozidlem během okruhu, ubytování v hotelích 3* se snídaní, vstupné na pyramidy, českého průvodce, dopravu lodí v Belize. Cena nezahrnuje: letenku, stravování kromě snídaní, imigrační poplatky za vstup a výstup do Belize, Mexika a Guatemaly. Uvedená cena je kalkulovaná pro 10 osob na období září - duben (kromě vánoc a Velikonoc), na vyžádání zašleme kalkulaci i pro jiná období roku i počet osob.

Podrobný program zájezdu zde:

Palenque perla mayské kultury: vlevo Templo de las Inscriptiones vpravo El Palacio

video Palenque:

Indian z Lacanha u posvátné ceiby a fresky v Bonampaku

 

Video Tikal:

 

západ slunce v Yaxha sledovaný z vrcholu Templo de las  Manos Rojas (vpravo)

 

Cena:  1.896 USD, - USD za os. ve 2/1 pokoji (max.počet 8 osob)

Co vše je v ceně?

Cena zahrnuje:

 • privátní transfer z/na letiště v Cancunu
 • českého/slovenského průvodce po celou dobu okruhu
 • dopravu během celého okruhu : minivan pro 10 osob po zbytek okruhu (při 4 osob. shuttle bus)
 • dopravu lodí Frontera Corozal – Yaxchilán – Frontera Corozal - Bethel
 • dopravu lodí Belize City – Caye Caulker a Caye Caulker – San Pedro - Chetumal
 • vstupné do všech archeologických nalezišť + lokální indiánský průvodce
 • Ubytování na 12 noci v 3* hotelech s americkou snídaní (kromě Caye Caulker)
 • 1 x ubytování v indiánské vesnici Lacanha v cabanas se snídaní, obědem a večeří (vč. nealko nápojů)

Cena nezahrnuje:

 • letenku Praha – Cancun – Praha
 • stravování kromě uvedených snídaní a plná penze u indiánů
 • fakultativní výlety (Yaxha, Blue Hole atd.)
 • příplatek za ubytování v 1/1
 • imigrační poplatky při vstupu/výstupu z Mexika, Guatemaly a Belize cca 45 USD
Nezávazná rezervace