Ek Balam

Ek Balam znamená v mayštině "černý jaguár" nebo "jasná hvězda jaguár". Město zažilo svůj největší rozkvět kolem 700 - 1000 n.l. Toto naleziště je poměrně malé a nejdůležitější budovy se nacházejí na ploše cca 1 km2. Najdeme zde hned u vchodu velice zajímavou "vstupní bránu" se čtyřmy vchody postavenou přesně v osách světových stran. Za bránou na západní straně jižní "plazy" (po pravé straně ve směru prohlídky) jsou tzv. "Gemini" - dvojčata, dvě budovy ještě nedávno propojené, ale poslední hurikán je značně poškodil. Ukit Kan Lek´t Tok´- to je jméno významného mayského krále, který byl po své smrti zobrazen v ojedinělém a uchvatném štukovém vlysu, jak se vynořuje z tlamy obrovské nestvůry. Tato obří plastika jež nese rysy stylu "Chenes" je umístěna na vrcholu akropole, která je zároven nejvyšší stavbou v Ek Balamu. Tato monumentální stavba je dominantou celého města a je na severní části "centrální plazy".

Najdeme zde i poměrně zachovalé stély, odkazující na dějiny města a jeho panovnicjé dynastie. Rovněž zde můžeme spatřit zachovalé hřiště na pelotu, posvátnou míčovou hru Mayů. Pokud navštívíte ve stejný den i Chichén Itzá, což se nabízí, můžete porovnat jak rozdílné jsou nejenom rozměry obou hřišť, ale zejména jak rozdílné jsou boční stěny hřiště. Toto v Ek Balam pochází z klasického období a má stěny šikmé což umožňovalo snažší přístup k míči i jednodušší způsob dosažení vítězství, tedy prohození míče kamenným kruhem bez pomocí rukou a chodidel nohou. Přestože je to poměrně velká vzálenost od karibského pobřeží, najdeme zde i tzv." miniaturní chrámy", které můžme spatřit např. v Tulumu či Xel-Há a které nesou architektonické rysy tzv. stylu východního pobřeží.

Ek Balam
hřiště na pelotu

Doporučení: Ek Balam je situován cca 40 km severně od města Valladolid resp. 2 hodiny jízdy z Playa del Carmen v severní části Yucatanu. Vezměte si s sebou plavky a osvěžte se v krásné cenote 500 m od areálu pyramid. Ideální je navštívit Ek Balam při cestě do Chichén Itzá brzy po ránu a spojit tak návštevu těchto míst.

Nezávazná rezervace